Aktualności

Renowacja zabytkowego samochodu krok po kroku

19 kwietnia 2021 | Blog

Samochody zabytkowe nie bez powodu cieszą się tak olbrzymim zainteresowaniem mnóstwa pasjonatów, nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Bardzo często są majstersztykiem myśli motoryzacyjnej. Każdy z nich posiada też swoją własną duszę, coś, co wyróżnia je na tle nowoczesnych i produkowanych w sposób masowy aut. Właśnie ze względu na to coraz więcej osób decyduje się na ich renowację. Jak jednak wykonać ją, by przebiegła w sposób pożądany i przyniosła efekt, którego nie bezpodstawnie się od niej oczekuje? 

Zakup samochodu, czyli podstawa do mniejszej ilości pracy

Skuteczna i satysfakcjonująca renowacja zabytkowego samochodu tak naprawdę rozpoczyna się od jego kupna, a zatem jeszcze zanim przejdzie się do właściwych działań. Rzecz w tym, że renowacja nie zawsze jest czymś koniecznym do wykonania – wiele bardzo starych aut zdołało zachować się w stanie perfekcyjnym. Co ciekawe, dodatkowe prace – zwłaszcza te zakładające kompleksowe naprawy – mogą, paradoksalnie, obniżyć ich wartość. Zanim więc podejmie się renowacji, należy nie tylko ustalić jej zakres, ale też określić, czy tak właściwie warto się jej podjąć.

Przy zakupie auta z zamiarem renowacji warto jest sięgnąć po usługi profesjonalisty. Samochód przeznaczony do renowacji nie powinien też być kompletnie zdemolowany. W takiej sytuacji odnowienie go może okazać się nie tyle nieopłacalne, co wręcz karkołomne. Kupując zabytkowe auto w sposób rozsądny zapewnimy sobie możliwość odnowienia go w sposób tani, szybki i po prostu opłacalny.

Renowacja pojazdu – na czym polega?

Renowacja aut nie jest procesem szablonowym, który dałoby się zamknąć w jednej sztywnej definicji. Wiele w niej zależy bowiem od konkretnego przypadku i auta, które jest jej przedmiotem. Najwięcej do powiedzenia ma jego aktualny stan, który tak właściwie określa, jakiego rodzaju prace będą musiały zostać wykonane celem doprowadzenia go do jak największej użyteczności. Choć opisanie całego procesu nie jest łatwe, poniżej przedstawiamy cztery kroki, które w całym procesie stawiane są w zdecydowanie przeważającej części przypadków.renowacja aut

  1. Przygotowanie auta do renowacji – prace przygotowawcze powinny zakładać przede wszystkim jego gruntowne posprzątanie. Zabytkowe auta bardzo często pokryte są solidną warstwą kurzu i wszelkiego rodzaju innych zanieczyszczeń (nawet tych pochodzących od poprzedniego właściciela), które skrywają ich rzeczywisty stan – również wewnątrz. Sprzątanie to nie wszystko – karoseria auta powinna zostać poddać piaskowaniu, które pozbędzie się korozji i oczyści ją z jej zanieczyszczeń. 
  2. Naprawy lakierniczo – blacharskie – wiele osób uznaje to za część fazy przygotowawczej. Tutaj przeprowadzane są naprawy prowadzące do przygotowania karoserii do malowania (przede wszystkim zakładające radzenie sobie z wszelkiego rodzaju wgnieceniami i zniekształceniami), a następnie właściwego jej malowania. To tutaj najczęściej korzysta się z usług profesjonalistów. Nie każdy mechanik się tego podejmie – trzeba znaleźć firmę ściśle w tym wyspecjalizowaną. 
  3. Naprawy natury mechaniczno – technicznej – na tym etapie likwiduje się wszelkiego rodzaju problemy związane nie z wyglądem, lecz także z działaniem samochodu. Mowa tutaj między innymi o funkcjonowaniu silnika czy któregoś z układów odpowiedzialnych chociażby za hamowanie czy zawieszenie. Może to być ciężkie – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że do zabytkowych aut nie są już produkowane niemal żadne podzespoły. Trzeba je zamówić indywidualnie, albo też wydobyć z innego auta tego typu.
  4. Zabiegi pielęgnacyjne – tego typu zabiegi, zwane także detailingiem, pozwalają wydobyć pełnię z wyglądu już sprawnego i gotowego do podbijania ulic auta zabytkowego. To prace mające poprawić, jak sama nazwa może sugerować, wszelkiego rodzaju detale, w tym wszystkie elementy chromowane oraz fragmenty karoserii pozbawione pełnej głębi kolorów. To też prace w zakresie tapicerki, które choć nie są wymagane, są przez każdą osobę przeprowadzającą renowację niesamowicie pożądane.

Warto mieć świadomość tego, że renowacja zabytkowego samochodu potrafi być olbrzymim wyzwaniem. Nie powinien nas dziwić fakt, że z którymś z jej elementów nie będziemy w stanie poradzić sobie sami. Dlatego też nie powinniśmy się bać sięgać po usługi profesjonalistów, którzy albo nas w tym wyręczą, albo też sami przeprowadzą cały ten proces. Z tego typu pracami świetnie radzi sobie firma Custom BB, profesjonalnie podchodząca nawet do najbardziej wymagających klientów.

Podsumowanie

Renowacja zabytkowego samochodu nie jest procesem ani mało skomplikowanym, ani też wybitnie tanim. Z pewnością jest jednak czymś zdecydowanie satysfakcjonującym. Jeśli chcemy się jej podjąć, pamiętajmy, by odpowiednio do tego podejść, zakupić właściwe auto i po prostu uczynić to wszystko opłacalnym. Warto też wyrobić sobie właściwe nastawienie i zdecydować się, czy celuje się w efekt końcowy, czy też chce się na tym wszystkim jak najwięcej zarobić.