Aktualności

Okleina samochodowa – czy się sprawdza?

2 września 2021 | Blog

Co zrobić, gdy lakier na samochodzie stracił dawny blask, a brakuje środków na lakierowanie? Istnieje tymczasowa metoda zastępcza, czyli oklejanie karoserii. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie uniknie się położenia lakieru, ponieważ poza efektem dekoracyjnym spełnia on również inne zadania. Czy jednak w każdym przypadku sprawdzi się okleina samochodowa?

Czym jest okleina samochodowa?

To folia nazywana grubą powłoką, która chroni lakier przed drobnymi zarysowaniami czy też niewielkimi otarciami. Na pewno zabezpieczy nadwozie przed szkodliwymi dla lakieru odchodami ptasimi i przyklejaniem się owadów. Niektórzy twierdzą, że folia to dobra ochrona w czasie niekorzystnych warunków środowiskowych: deszcz i śnieg. Gdzie najczęściej jest wykorzystywana okleina samochodowa? Oczywiście w motosporcie, jest to doskonała metoda ozdabiania samochodów wyścigowych – można wydatnie wyeksponować barwy sponsora. Oklejanie auta folią nosi obecnie nazwę car wrapping.

Metamorfoza samochodu za pomocą okleiny samochodowej?

Zmiana koloru karoserii to podstawowe zadanie okleiny samochodowej. Wielu osobom wydaje się ta metoda tańsza niż lakierowanie i prostsza, ponieważ posiadając trochę zdolności można ją nałożyć samodzielnie. Jaki jest jeszcze powód decyzji o zastosowaniu tego materiału na nadwozie? Bogata paleta kolorystyczna i możliwość zmiany koloru auta, gdy obecnie posiadany się znudzi. Można również w każdym momencie wrócić do oryginalnego lakieru samochodowego, poddać go renowacji w warsztacie lakierniczym i cieszyć się jego oryginalnością.  

Dla właścicieli pojazdów lubiących eksperymentować, okleina samochodowa sprawdzi się znakomicie. Dlaczego? Miłośnicy wyjątkowo wyróżniających się kolorów np. metaliczny, satynowy, błyszczący, matowy mają możliwość wykorzystania ich na karoserii swojego auta. Czy to wszystko? Nie. Producenci folii do oklejania samochodów są zdania, że ta powłoka zabezpieczy pojazd w czasie codziennego użytkowania przed zarysowaniem lakieru. Ponadto jej funkcją jest ochrona nadwozia przed promieniowaniem UV. Ma to oznaczać, że okleina nie wyblaknie na słońcu i będzie posiadała wyrazisty kolor przez cały czas użytkowania. Ale nie wszyscy użytkownicy to potwierdzają.   Okleina samochodowa - czy się sprawdza?

Dlaczego niektórzy właściciele samochodów wybierają okleinę zamiast lakierowania?

Wiadomo, że lakierowanie jest procesem złożonym, który wymaga czasu i sporego zakresu prac. Wszystkie etapy muszą być przeprowadzane w warsztacie lakierniczym przez doświadczonych lakierników. Koszt jest na pewno wyższy niż oklejanie i czas oczekiwania na efekt końcowy jest dłuższy. Ale czy rezultat folii i lakieru jest taki sam? Na pewno nie, efektu polakierowanego nadwozia nie da się przebić żadnym innym sposobem. Ale gdy nie można czekać na lakierowanie auta a karoseria pozostawia wiele do życzenia, można nałożyć okleinę samochodową. A gdy pojawią się wolne środki finansowe można umówić wizytę w warsztacie i polakierować swoją ukochaną maszynę. Co by nie mówić, trwałość powłoki lakierniczej jest zdecydowanie większa. Wystarczy prawidłowa jej pielęgnacja i nie trzeba będzie uciekać się do innych sposobów.

Dla niezdecydowanych – kiedy oklejanie a kiedy lakierowanie?

Fani starych samochodów, którzy chcą dać im nowe życie nie wybiorą oklejania, tutaj lakierowanie jest jedyną opcją. Zostaną zamaskowane wszystkie defekty, ale jest jedno, ale. Trzeba przygotować dość duży budżet. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że koszty car wrappingu też nie będą małe, jeżeli procedurę będą wykonywać profesjonaliści. Jaki to koszt? W zależności od danego samochodu, zwykle jest to kilka tysięcy złotych. Na taki wydatek trzeba się również przygotować. Jeżeli wyborem będzie folia metaliczna koszt może wzrosnąć, ponieważ jej nakładanie jest bardzo pracochłonne.

A kiedy okleina samochodowa sprawdzi się najlepiej?

Poszukując tymczasowej opcji na zmianę koloru nadwozia. A także uzyskanie dodatkowego zabezpieczenia przed uszkodzeniem karoserii poprzez zarysowanie i wyblaknięcie lakieru.Taka metoda może się sprawdzić, gdy samochód nie posiada głębszych rys. Kupując starszy samochód, który jednak nie jest zabytkiem, można za pomocą okleiny uzyskać ciekawy efekt wizualny.

Kiedy nie można zastosować okleiny samochodowej?

Przyczyną jest aktualny stan lakieru na karoserii. Jeżeli jest uszkodzony, pojawiły się odpryski, nie jest wskazane nakładanie folii. Dlaczego? Istnieje prawdopodobieństwo dalszego niszczenia lakieru przy zdejmowaniu okleiny, ubytki mogą ulec znacznemu powiększeniu. Eksperci obawiają się, że pod okleiną samochodową może dojść tworzenia się ognisk korozji, wskutek czego folia będzie się odklejać. Jak widać nie jest to docelowe rozwiązanie dla karoserii pojazdu, ale jest dobre dla osób, które szukają niedrogiego tuningu wizualnego.

A co zaoferuje warsztat lakierniczy?

W naszym warsztacie lakierniczym zadbamy o efektowny wygląd każdego samochodu. Właściciel będzie mógł cieszyć się jego estetyką i pięknym kolorem lakieru przez wiele, wiele lat. Jeżeli nie będzie miał czas czasu na jego pielęgnację może zlecić to nam, a pracownicy zadbają o perfekcyjny stan nadwozia. Co trzeba zrobić, aby karoseria błyszczała? Tutaj potrzebne jest systematyczne polerowanie, zaniedbanie tej czynności może zaburzyć doskonałą gładkość lakieru. Zapraszamy do nas, sprawdzimy stan powłoki lakierniczej, jeżeli będzie taka potrzeba wykonamy jej renowację.